Na co si dát pozor při výběru kuchyňského dřezu

 • V dalším textu najdete přehledně dobré rady vypracované z bohatých zkušeností. Řadu faktů , které je dobře si uvědomit. Dále pak výhody i úskalí  jednotlivých materiálových řešení kuchyňského dřezu a vysloveně krizové doporučení , čemu se raději vyhnout.
 • kuchyňský dřez

Rozměry a Funkce

 • V tomto ohledu je třeba povšimnout si vyváženosti rozměrů a hlavně hloubky dřezu. Ve většině případů bývá hloubka dřezu nedostatečná, nejčastěji u dřezů nižších cenových kategorií prodávaných zejména v supermarketech. Hloubka dřezu, má-li správně plnit funkci a nestříkat na linku a podlahu, by měla být mezi 18 až 25 centimetry.

Odtoky a přepady

 • kuchyňský dřezDřez dnešní doby by měl mít 3,5 palcové odtoky se sítkovým uzávěrem. Vhodnější jsou soustředně  děrovaná, nežli žebrovaná sítka. Lépe se čistí a zachytí jemnější odpad.  Odtok by měl umožňovat také dálkové ovládání otvírání a zavírání odtoku dřezu. Na spojovací armaturu by  měl navazovat sifon  typu „U“ , který je vhodný z hlediska úspory místa ve skříňce a  nemá sklon k zanášení se . Standardem kvalitních sifonů je přípoj na myčku.  Slušný výrobce vždy dodává dřez v setu s odpady. 3,5palcový odtok umožňuje obvykle i připojení drtiče odpadků.Dbejte na to, aby dřez měl přepad. Některé levné dřezy přepad nemají. Důsledky, že například odběhnete k telefonu a necháte puštěnou vodu, jsou jasné. Výhodou je vyjímatelný kryt přepadu , který usnadňuje čištění přepadového potrubí, které někdy může zapáchat. Většina dřezů má  sítka odpadu žebrovaná do střeu směřujícími drážkami.  Mnohem výhodnější je sítko , které je děrované menšími dírkami v soustředných kružnicích. / viz obr./ zachytí  mnohem více , a velmi lehce ho lze vyklepnou do koše , aniž by byly zachycené zbytky  zaseklé v sítku. Pamatujte na tuto komfor velmi zvyšující skutečnost při porovnávání dřezů.

Design

 • granitový dřezDobrý design dřezu je jedním z velmi důležitých hledisek. Pěkný dřez upoutá na první pohled pozornost. Zajímavý design a dobře zvolená barva dřezu ovlivní první dojem z vaší kuchyně. Nejen to. Trendem dnešní doby je integrace řady doplňků s dřezem tak, že se dřez stává  novým  pracovním místem pro komplexní zpracování potraviny.

 • Doporučení:+
 • v první řadě mějte na pamněti to co od dřezu očekáváte, co využijete a jak se chcete o dřez starat/ tedy jak moc. Sebe efektnější  dřez pozbyde veškerý efekt  , když bude zašlý , odřený atd..proto pozor na materiál.

Ergonomie:

 • kuchyňský dřez ergonomieJe –li to možné, je vhodné umístit dřez výše než je standardní výška pracovní plochy. Práce ve dřezu bude pohodlnější bez ohlé páteře. Toto doporučení je  závislé na individuální výšce uživatele. Vyžaduje to však vyšší náklady na konstrukci kuchyňské linky .

Všimněte si obrázku a  mírně předkloněné postavy. To není dobře.Pokud už se rozhodnete neřešit kuchyni s různými výškami pracovní desky , zvažte , kdo bude na pracovní desce pracovat a uzpůsobte celkovou výšku této osobě . Dříve používaný standard 85cm  je ve většině případů málo. Obbvykle je vhodná pracovní deska okolo 90cm mnohdy i výše. Vzpřímená páteř při práci Vám poděkuje . Je to moc fajn...  Kvalitní dodavatel kuchyně  Vám musí vyjít vstříc.  Obvykle se to řeší vyššími nožkami, ale pokud  zvolíte zakázkovou výrobu , výrobce Vám vyrobí vyšší skříňky a tím dostanete více úložného místa.

 

Materiálová provedení

 • Pryč je doba, kdy byl k dispozici jen smalt, plast a nejlepší ze všeho byl nerez. Dnes můžete vybírat i z moderních kompozitů a nemusíte za ně zaplatit více, než za nerez. V západní Evropě a USA jsou tyto materiály velmi populární. Všimněte si toho například ve filmech.   Hlavním kriteriem pro výběr materiálu by měla být jeho snadná údržba , a to aby i s časem dřez vypadal stále pěkný.

Smalt a plast

 • Jen velmi okrajově. Smaltované dřezy se ještě používají v USA , kde mají velkou tradici a vyvinuté technologie na  odolnější smalt. V Evropě a u nás je nové najdeme jen ojediněle  a není na nich ni zajímavého . Pozitivum  snadné údržby, pokud je smalt kvalitní,  je vyváženo  negativy v snadnějším poškození a technologicky omezeném designu.
 • Plastové dřezy svými užitnými vlastnostmi už zastaraly a neodpovídají požadavkům na dřezy dnešní doby. Sice se vyrábí, ale ani poměr ceny k užitným vlastnostem není dobrý. Plasty dnes do jisté míry   nahrazují nové vlákny vyztužené  plasty  nazývané SMC ( sheet molding compoud) materiály , které mají  vylepšené vlastnosti oproti svým předchůdcům . Franke – Tectonit,   Poalgi –Linature.  Je to samostatná materiálová větev a nelze je stavět vedle mnohem odolnějších granitových dřezů, přitom to jsou kompozitní dřezy.
 • Test:
 • Od kvalitních granitových dřezů  SMC dřez okem nemusíte rozeznat.  Leták , katalog  nebo internet je klidně může postavit  vedle granitů, ale spolehlivě tyto dřezy poznáte pouhým poklepem rukou. Zní totiž jako tvrdý plast.  Také jsou oproti granitům , které mají  15-25 kg  SMC dřezy mnohem lehčí.
 • Doporučení:+
 • Chcete-li  barevný dřez a  nehodláte dát více než 5000,-Kč  můžete  volit z SMC dřezů. Nepočítejte však , že vám snesou to co kvalitní granitový dřez.  Pořád jde jen a pouze  o zušlechtěný polymer. V podobné  cenové hladině se již dají koupit  na akcích kvalitní granitové dřezy  poptejte : http://www.granitove-drezy-baterie.cz/drezy/

Nerez

 • kuchyňsý dřez nerezovýVěřte nevěřte, i nerez může rezavět. Je to důsledek nízkého nebo nezaručeného legování oceli ušlechtilými kovy.
  Případně není nerezový plech dostatečně homogenní, což se projeví rezavěním v jednom místě. Ale to už je vlastně jedno. Pravda sice je, že takový dřez koupíte velmi levně, i pod Kč 2000,-. Na nerezu ale raději opravdu nešetřete . Nerezových materiálů totiž existuje  mnoho kvalitativních tříd. Každý nerezový plech používaný na dřezy však může získat  tak zvanou získanou rezivost od rezavých předmětů.. Tak pozor na to.
  Druhým důležitým hlediskem u nerezu je tloušťka plechu a konstrukce Při výběru dřezu se zaměřte na tuhost a nekupujte tzv. papírák, který promáčknete i rukou. Uvědomte si co bude dělat například stojánková baterie upnutá v takovém dřezu. Je dobré si uvědomit že prolisy  na nerezových dřezech nejsou pro ozdobu výrobci jimi zpevňují  tenký plech. Zpevnění však funguje jen  do určité míry  pokud se promáčkne  může dojít k nevratnému  prohnutí dřezu. Dále je dobré si uvědomit , že čím více  prolisů na dřezu je , tím hůře se bude čistit.

 • Test:
 • V prvé řadě si  změřte hloubku dřezu , ta by neměla být méně  než 185 mm . Po té vykoušejte tuhost.  Zkuste lehkým tlakem  ruky  zatlačit na dno dřezu  z rubu , neměl by tzv. (lupat) . Po té zkontrolujte  otvor na  baterii , zda je  jeho okolí dostatečně zpevněno profilováním. U nerezových dřezů  z tenčích plechů se často baterie viklá i s plechem za který je upnuta . To je špatně
 • Doporučení:+
 • Kvalitní a spolehlivé nerezové dřezy jsou u renomovaných značek, ale i tam dejte pozor na levné řady. Problémem  levných  nerezových dřezů bývají skutečně malé rozměry a hloubka dřezu , což Vám jen pouhá fotka na internetu neprozradí. Popřemýšlejte o kvalitním granitovém dřezu. Rozdíl v ceně není velký a snadnost údržby mnohem lepší.

Granitové dřezy – (granity)

 • kuchyňský dřez granitovýGranitové dřezy jsou dnes takřka ideálním řešením . Patří do širší skupiny kompozitů a budu se jim věnovat poněkud podrobněji, protože se pro své užitné vlastnosti a design stávají velmi oblíbené. Ale pozor! Kompozit se dnes říká lecčemu, mnohdy chybně i téměř čistým plastům. U (granitů) se má jednat o směsi kamenných drtí, barviv a pojiva /ideálně  speciálního polymethylakrylátu/ , který je sám o sobě velmi odolný. Název vznikl od slova granit/zjednodušeně řečeno žula a má vyjadřovat , že se jedná o něco jako  umělou  žulu.  Výrobců přibylo  v posledních 3 letech jako hub po dešti  a výsledné vlastnosti  jednotlivých granitových dřezů se velmi liší. Kvalitní granitové materiály , zejména z  originální německé receptury jsou  tvrdé, houževnaté a neporézní a snadno se udržují.  Mnozí výrobci používají  polyesterová  pojiva, která mají podstatně horší vlastnosti a  odolnosti. Pozor tedy na  označení „granitový dřez „  bez uvedení  přesného složení, typu pojiva  výrobce a země původu. Podezřelá je cena, např. u jedno-dřezu s odkapem nižší než Kč 4000,-Kč.granit
 • Při výběru vždy žádejte specifikaci obsahu kameniva v
 • materiálu,
  použitého pojiva a zejména, zda je materiál v celé minimálně 6 mm tloušťce homogenní  Složení by mělo odpovídat 70 a více % kameniva, 15 % speciálního akrylátu a 5 až 10 % keramických barviv.

 • Na ohmat by povrch měl působit kamenně, neměl by být příliš hrubý, ale  ani  leskle hladký. Lesklý povrch  svědčí o tom , že  povrch tvoří spíše pryskyřice než kamenivo. Blíže o rozdílech mezi  granitovými dřezy  zde...
 • Test:
 • Zkuste si do materiálu zaťukat klíčem a nebojte se ho zkusit zlehka poškrábat. Dobrý granitový dřez to musí vydržet bez rýh. Dřez by se měl chovat na poklep spíše jako kámen než plast. Vždy se zeptejte na:  výrobce dřezu, na obchodní značku materiálu a zemi původu.
 • Doporučení:+
 • Vyhněte se "levným" granitovým dřezům. První volbou a jistotou v granitových dřezech je značka  Schock, německý výrobce  a vývojář materiálů, který světu udává směr ve vývoji materiálů i ve výrobě granitových dřezů. Patentovaná technologie  tvorby směsi speciálně zakulacených křemičitých písků dosahuje nejvyšší kvality povrchu. V poslední době uvedl na trh nový materiál Cristadur užívající nanotechnologie , který je absolutní špičkou mezi granity . Cena  značkového granitového dřezu je 4500-17000,-Kč,  podle typu materiálu, velikosti a designu dřezu . Pokud si nevyberete u Schock volte  i jinou  z německých značek  s dostatečně dlouhou historií  na českém  trhu.

Keramika

 • Keramiku  není třeba  dlouze představovat  . Její silnou , ale na druhé straně  slabou stránkou je úprava povrchu hladkou  neporézní lazurou. Ta se v případě , že je kvalitně provedena  , velmi dobře udržuje. Není-li  zpracování dokonalé, může dojít k zabarvení, ztrátě hladkosti   nebo k poškození  nárazem. Keramické dřezy , pokud jsou zdůrazňuji  v patřičné kvalitě , í  , oželíme -li  určitá  doporučit.   Určité omezení mají keramické dřezy  ve tvarech.  Z hlediska technologie výroby  vyžadují určitá zkosení , radiusy. U keramiky , stejně jako u granitových dřezů , výsledná užitná hodnota  výrobku  velmi záleží na kvalitě provedené.

 • Test:
 • důkladně si prohlédněte povrch , zda na něm nejsou bublinky, krátery,  výstupky nebo nerovnoměrně slitá lazura. Lazura by měla být v celé ploše hladká a lesklá.
 • Doporučení:+
 • Opět spíše  německé značky:  Vileroy Boch, System Ceram , Blanco.

Údržba a trvanlivost

 • kuchyňský dřez granitovýPři výběru dřezu dbejte, aby neměl zbytečná žebrování, ostré rohy, hluboké drážky atd. To vše vám znesnadní čistění.
 • Nerezové dřezy zpravidla ztratí používáním svůj lesk. Jsou na nich patrné stopy po pádech nádobí. Jen velmi kvalitní nerezový dřez Vám - za předpokladu, že ho budete často a dobře čistit (ne však písky) - může vydržet dlouho v pěkném stavu.  V poslední době se jako protiváha  lesklým  nerezům objevily  nelesklé profilované nerezy (tzv. tkaná struktura), které si stabilněji zachovávají vzhled. Nelesklé profilování má však stinnou stránku ve vyšší ceně a složitějším čistění.
 • Kvalitní /značkové/ granitové dřezy lze čistit všemi dostupnými kuchyňskými čistidly. Na některých barvách granitů téměř vůbec nejsou vidět zaschlé kapky vody. Z hlediska poškození běžnými pády nádobí nehrozí, díky vysoké tvrdosti, poškození. Teplotní odolnost kvalitních granitů je trvale cca 180 °C, krátkodobě až 280 °C. Při běžném používání mají granitové dřezy prakticky neomezenou životnost. Limitující části jejich životnosti jsou odpady, těsnění a doplňky. Na snadnost údržby i životnost v pěkném vzhledu má zásadní vliv  použití kvalitních materiálů a úroveň technologie zpracování. Totéž platí pro odpadová potrubí , těsnění atd…

 • Doporučení:+
 • Naprosto minimální nároky na údrřbu  má Nanogranit-Cristadur  a  dále  pak se dobře udržují pěkné dřezy déle zavedených a časem ověřených německých výrobců


Shrnutí

 • Pokud jste s rozhodováním na vážkách, určitě volte Nanogranitový dřez  z materiálu Cristadur. Jeho hlavní výhodou  je  minimální a snadná údržba  a trvale pěkný vzhled. Budete mít doma něco ne zcela běžného, odlišíte se.  V levnějších granitových  dřezech  rozhodně první volba padá na  materiál Cristalite Plus, obojí z nabídky  lídra oboru granitových dřezů  německé  firmy Schock. Díky náskoku v technologiích tohoto nejvýznamnějšího světového výrobce granitových dřezů  budete překvapeni  i cenou , která se nevymiká  z průměru  podobných výrobků  ne tak špičkových vlastností
 • Jste přímo milovníci nerezových výrobků? Nelze nic namítat. Je to velmi efektní . Počítejte však s neustálým leštěním.
 • Výběr dřezu je dobré dobře uvážit a nespokojit se s první nabídkou nějakého  „levnějšího“ výrobku bez tradice.

 • Doporučení:+
 • Pozor ! Laciný=dvakrát placený“.

Kde koupit?

 • Záleží v jaké jste situaci.
 • Jestli Vám dodává někdo kuchyni , můžete  si svůj výběr požadovat tam. Seriozní dodavatel dokáže bez problémů objednat cokoli. Pokud Vám  bude chtít vnutit  cokoli mimo Váš výběr , zpozorněte motivace jsou většinou finančního rázu.
 • Dodáváte –li si  dřez vlastního výběru sami je nejlépe zkusit jednoduše zadat svůj požadavek vpravo na našem webu. Dostanete spolehlivý výběr z akčních dřezů s dobrým poměrem (cena/kvalita)  z ověřených výrobků . Další krok pokud vám dřez nevyhoví  je  se  obrátit přímo na oficiální české zastoupení značky dle vašeho výběru. A pokud bysteani tam neuspěli můžete objednat přes e-shop. E-shopy jsou však specifická záležitost

e-shopy

E-shopů zabývajících se dřezy je mnoho. Málo však těch, které jsou spolehlivé. Rozhodně volte z eshopů  s hodně referencemi. Rozhodně ne podle nejnižší ceny.

Doporučení:+

Zeptejte se nás, známe hodně. Obvykle odpovíme do dvou pracovních dnů , většinou  v témže  pracovím dnu.

 


e-mail: stan@drezy.info

Vyhledávač dřezů